Öğretmenler Mahallesi 2963 Sokak 30/A TARSUS / MERSİN
E-TAHSİLAT
Camın Faydaları
13 Mart 2023
Camın Faydaları
OKUNMA : 436

Günümüzde çoğu mimari cam, düz cam işlemi kullanılarak üretilmektedir. Düz cam; renk, şeffaflık, emissivite, mukavemet, basınç direnci, ısı direnci ve kimyasal direnç açısından belirli özelliklere sahiptir. Camı lamine ederek veya kaplayarak, camın projenizde işlev görmesini ve en iyi şekilde görünmesini sağlayan özellikler ekleyebiliyoruz. 

Cam, hayatımızı pek çok yönden iyileştirir. Bizi soğuktan ve güneşin parlak ışıklarından korur, dışarıdan gelen gürültüyü azaltır ve güvende olmamızı sağlar. Ayrıca giderek önemi artan ekonomik ve sürdürülebilirlik hedeflerine de katkıda bulunur.

 

Isı yalıtımı 

Cam, doğal ışıktan ödün vermeden bina performansını artırabilir. Gün içinde veya mevsimler arasında ve farklı iklimlerde değişiklik gösteren sıcaklıklar, rahat bir iç ortam sağlamayı zorlaştırır. Termal yalıtımlı cam, doğal ışığın içeri girmesini sağlarken ısıyı içeri geri yansıtarak dışarıdaki soğuk havanın olumsuz etkilerini azaltır. 

Pencereler, çift veya üçlü cam kullanılarak daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu da yaşam veya çalışma alanlarının yıl boyunca daha rahat olmasını sağlar, hatta hava akımı ve soğuk nokta oluşumunu azaltabileceği gibi buğulanmayı da azaltabilir. Bir yandan camın şeffaflığını güzelleştirirken bir yandan da size ev ve ofislerinizin iç mekanlarını doğal gün ışığı ile dolduracak daha büyük pencereler kullanma özgürlüğü sunuyoruz. Böylece insanların daha iyi yaşamalarına ve işlerinde daha üretken olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. 

 

Sürdürülebilirlik

Tüketicilerin ve endüstrinin sürdürülebilirliğe yönelik farkındalığı inşaat sektöründe de giderek artıyor. Enerji dengeleme özelliklerinden dolayı cam, hem ısıtma hem de soğutma maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olmanın yanı sıra dünya çapında tanınan yeşil bina programı sertifikalarını almanıza katkıda bulunacak önemli bir unsurdur.

 

Güneş Kontrolü 

Bol miktarda doğal gün ışığına ihtiyaç duyuyorsanız ancak güneşten gelen ısının yüksek bir oranını yansıtmak istiyorsanız - çözüm güneş kontrol camıdır. Yaz aylarında odaların rahatsızlık verecek derecede aşırı ısınmasına yol açan "sera etkisini" azaltır. Güneş kontrol camı bu durumun oluşmasını sınırlar, doğal gün ışığının içeri girmesine izin verirken güneşten gelen rahatsız edici parlamayı azaltır.

Güneş kontrol camı, çeşitli renklerde ışık oluşturmanıza olanak tanır, hatta daha fazla güvenlik ve emniyet sağlamak için lamine camla da birleştirilebilir.

 

Finansal ve Sürdürülebilir faydalar

Güneş kontrol camı, camdan geçen ısı enerjisi miktarını en aza indirerek yüksek klima maliyetlerini sınırlamaya yardımcı olur. Geniş pencere ve cephe yüzeyleri ayrıca bol miktarda ışığın binanın iç kısmına ulaşmasına izin vererek aşırı yapay aydınlatma kullanımını önler.

 

Gürültü Kontrolü 

Kentsel alanlar gelişip genişledikçe, gürültü kirliliği binalarda gerçek bir sorun haline gelebilir. Çok fazla gürültü sağlığa ve esenliğe zarar verebilir: uyku bozuklukları oluşabilir, stres seviyeleri artabilir ve bazı kişiler işte konsantrasyon eksikliği yaşayabilir. Gürültü azaltılarak, insanların yaşamlarında ve çalışma alanlarında daha rahat etmesi sağlanabilir.

 

Akustik yalıtım camı

Akustik yalıtım camında, gürültü azaltma özelliği ve lamine güvenlik camının sağladığı artırılmış emniyet, güvenlik ve UV koruması gibi avantajlar bir araya getirilmiştir. Bunların yanı sıra güneş kontrolü, termal yalıtım veya dekoratif efektler gibi diğer özellikler de eklenebilir. Bir binanın içindeki odalar arasındaki gürültüyü azaltmak için bölmelerde, kapılarda ve pencerelerde genellikle akustik yalıtım camı kullanılır.

 

Güvenlik

Hepimiz emniyetimizi sağlayacak güvenilir ürünler kullanmak isteriz. İnsanları cam kırılmalarından korumak için cam genellikle lamine edilir. Lamine güvenlik camı, daha fazla darbe direnci sağlamak, güvenliği ve emniyeti artırmak, hatta UV koruması sunmak için birçok farklı şekilde kullanılabilir. 

 

Isıl işlem görmüş cam

Cam, güvenlik özelliklerini artırmak üzere ısıl işlemden de geçirilebilir. Yüksek mukavemet, termal direnç ve güvenliğin hayati önem taşıdığı durumlarda temperli (sertleştirilmiş ve ısıl işlem görmüş) cam kullanılır. Temperli cam kırıldığında büyük, sivri uçlu parçalar yerine küçük, dairesel parçalara ayrıldığından ek bir güvenlik özelliği sağlar.

 

Estetik 

Her cam projesi benzersizdir ve yansıma, ışık geçirgenliği veya mahremiyet düzeyi değişiklik gösterir. Neye ihtiyacınız olursa olsun, cam bunu gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Mükemmel bir berraklık ve olağanüstü bir görüş alanı isterseniz neredeyse görünmez şeffaflıkta cam kullanabilir, ışık geçirgenliğiyle birlikte mahremiyet de sağlamak için yarı saydam camdan faydalanabilirsiniz. 

 

Şeffaflık

İhtiyacınız olan şeffaf camsa Guardian Glass yardımcı olabilir. Birçok iç ve dış mekan projesinde, azaltılmış yansıma özelliğine sahip kristal berraklığında şeffaf cama ihtiyaç duyulur. Yansımayı önleyen camımız, adeta kusursuz bir izleme deneyimi için görünürlüğü en üst düzeye çıkarmak ve ışık yansımasını en aza indirmek üzere işlevselliği ve güzelliği birleştiren, neredeyse görünmez bir yapıya sahiptir.

 

Renk ve Yansıma

Cam, her ortama renk ve yansıma getirebilir. İç tasarıma veya bina cephelerine yeni bir boyut katan dekoratif efektler yaratarak. Yarattığınız cam cephenin ayırt edici bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız, iç ve dış mekan yansımalarıyla, renk kullanımıyla ve bu özelliklerin farklı ışık koşullarındaki değişimlerinden faydalanarak genel estetiğe çok güzel bir bütünlük kazandırabilirsiniz.

 

 

camın faydası
camın faydaları