info@berdancam.com.tr
0850 307 33 22
e-kataloglarımız
E-TAHSİLAT
tr
en
ar

Haberler

Anasayfa > Kurumsal > Dünya Gazetesi Tarsus

Dünya Gazetesi Tarsus

geri dön

Dünya Gazetesi Tarsus

Berdan Cam, yeni yatırımıyla kapasitesini yüzde 40 artırdı

Dekoratif cam, ısı cam, ayna kumlama, vitray, bizoteli cam ve ayna, hazır mutfak, plastik ve kapı üretimi yapan Berdan Cam, yeni tesis ve jumbo kesim hattı yatırımı ile kapasitesini yüzde 40 artırdı. Mersin’deki Pazar payını da yüzde 40’a çıkaran firma, ayrıca inşaat sektörüne de adım atarak ilk tripleks projesini tamamladı.
PVC’den cama, mermerden, mobilyaya, alüminyumdan, yapı malzemelerine ve müteahhitliğe kadar inşaat sektöründe 32 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını ifade eden Berdan Cam Genel Müdürü Berdan Kaya, 100’e yakın çalışan ile 30 milyon lira ciroya ulaştıklarını vurguladı. Plastik kapı ve pencerede Fırat Pen, camda ise Trakya Cam’ın Bölge bayisi olduklarını ifade eden Kaya, 2016’da yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini vurgularken, ikinci fabrikalarını da devreye aldıklarını kaydetti. Önceden bin 500 metrekare alanda faaliyet gösterdiklerini dile getiren Kaya, yeni devreye aldıkları tesislerinin 5 bin 500 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Bununla beraber makine parkurlarına yeni makinalar ilave ettiklerinin altını çizen Kaya, tesis ve makinelerle birlikte toplamda 6 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdiklerini vurguladı. Yeni tesislerinde nitelikli cam üretimine de başladıklarına vurgu yapan Kaya, “Yeni aldığımız jumbo kesim hattı ile üretimimize hız kazandırdık ve büyük ebatlı cam keserek hizmet portföyümüzü genişlettik. Büyük ebatlı cam kesimi sayesinde de fire oranı en aza indirerek karlılığımızı arttırdık. Kapasitemizi de cam kesiminde aylık 7 bin metrekareye çıkardık” dedi.

10 milyon TL’lik tripleks projesi yaptık

Kaya, bünyelerine yeni bir iş kolu daha ekledikleri bilgisini verirken, yap-sata başladıklarının altını çizdi. Bu kapsamda ilke projelerini tamamladıklarını vurgulayan Kaya, toplam 11 bin metrekare alanda 22 tripleks inşa ettiklerine dikkat çekti. Toplam 10 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını belirten Kaya, tripleksleri bu yılın ilk 3 ayında teslim edeceklerini aktardı. Kaya, “Önümüzdeki beş yılın planını ve yatırımını yaptık. Yeni projelerimizle sektördeki faaliyetlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Temperli cam üretmeyi hedefliyoruz

Bu yılın sonunda tesislerine temper hattı almayı hedeflediklerini belirten Kaya, bu makinenin camı şoklayarak cama mukavemet kattığını kaydetti. Kaya, normal bir camım kırıldığında insana zarar vermeyecek şekilde çok küçük parçalara bölünebildiğini vurgulayarak, “Bu nedenle yeni yasa ile 2017’den sonra belirli katlarda bütün ev camları temperli olacak. Temperli cam üretimi yapan Mersin’den Antalya’ya kadar çok az üretici var. Biz de bu üretimle bölgenin ender firmaları arasında yer almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Berdan Cam olarak faaliyetlerine 1985 yılında ayna imalatı ile başladıklarını söyleyen Kaya, 1998 yılında Fıratpen’in PVC Kapı ve Pencere üretici bayiliğini alarak büyümelerini sürdürdüklerini dile getirdi. Sürekli değişen ve yenilenen müşteri ihtiyaçları doğrultusunda bünyelerine dekoratif cam, ısı cam, ayna kumlama, vitray, bizoteli cam ve ayna, hazır mutfak, plastik ve kapı üretimlerini de ekleyerek hizmet kalitelerini sürekli olarak geliştirdiklerini aktaran Kaya, projeli işlerde de yer aldıklarını anlattı. Tarsus’ta yüzde 100’e yakın bir pazar paylarının olduğunu dile getiren Kaya, Mersin genelinde ise yüzde 25’lik bir paya sahip olduklarını vurguladı. Üretimin artması ile bölgeden aldıkları payı ve etkinliklerini de artırmayı hedeflediklerini belirten Kaya, “Sektörümüzde bölgenin en iyi üreticisi olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin aradığı her ürünü bizde bulabilmelerini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

2017-05-08 16:54:26