info@berdancam.com.tr
0850 307 33 22
الكتلوج الالكتروني
E-TAHSİLAT
tr
en
ar

الاخبار

الصفحة الرئيسية > عن الشركة > Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler ?

Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler ?

رجوع

Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler ?

Binalarda Cam Kullanımının Artıları Neler ?

Günümüz mimari yapılarında sıkça karşımıza çıkan CAM kullanımı, şeffaflık ve doğal ışığın kullanımı başta olmak üzere ısı yalıtımı, güneş kontrolü, yapının daha az enerji tüketmesi gibi mimari kaygılara çözüm getirmesiyle öne çıkıyor.

Fonksiyonel, verimli ve estetik bir malzeme olması sebebiyle de mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilen cam, mimariye yeni boyutlar kazandırmasının yanı sıra iddialı ve yenilikçi binalar tasarlanmasına da yardımcı oluyor. Enerji kaynaklarının verimli kullanılması açısından ve insan psikolojisine önemli olumlu etkileri olması sebebiyle gün ışığından üst düzeyde fayda sağlamak, mimari kaygıların başında geliyor. Bu farkındalıkla doğal ışık kullanımı başta olmak üzere ısı yalıtımı, güneş kontrolü, yapının daha az enerji tüketmesi gibi mimari kaygılara çözüm getiren bir yapı malzemesi olan cam, günümüz mimari yapılarında sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Camın yüzyıllar boyunca çok eski bire malzeme olduğu biliniyor ve firmalar tarafından cam üretimi sürekli geliştirilerek, mimar ve mühendislere enerji etkin binalar ve iç hacimler tasarlayabilmeleri için geniş çaplı seçenekler sunmaktadır. Gelişmiş cam teknolojileri; ısıya duyarlı, ışığa duyarlı, günışığını yönlendiren, elektrokromik ve sıvı kristalli camlar olarak sıralanabilir. Akıllı Cam Teknolojisi olarak da bilinen bu teknoloji sayesinde binanın içine ne kadar ışık gireceğini, ne kadar ısıyı, soğuğu ve gürültüyü keseceğini önceden kontrol etmek mümkün. Dolayısıyla son dönem yapılarda cam kullanımı sıklıkla karşımıza çıkıyor. Öte yandan  ince cam üretimi enerji verimliliğindeki son gelişmeler, mimari yapıları şekillendirmekte. Özellikle günışığı yönlendiren camlar gerek bina enerji tüketimlerini dengelemeleri gerekse görsel konfor, aydınlık düzeyinin artması koşullarını iyileştirmesi açısından olumlu karşılanmaktadır.

“Cam Ofiste Yüzde 40 Enerji Tasarrufu”

Bir showroom tasarlanırken, camlarda minimum yansımayla yüksek ışık geçirgenliği tercih edilerek daha az enerji tüketimi sağlanmaktadır. Özellikle ofis yapılarında konforlu çalışma ortamları oluşturabilmek amacıyla cephe yönlerine göre ışık geçirgenlik kat sayısı farklılık göstermektedir. İşte bu farkındalıkla tasarladığımız, bahçesindeki 40 yıllık ağaçların güzelliğini cam cepheleri sayesinde çalışma ortamına yansıtan ve bulunduğu doğaya saygılı ve dost tasarımıyla öne çıkan Cam Ofis’te güneş kontrol camları tercih edildi. Öncelikle aydınlık bir çalışma ortamı elde etmek hedeflendiğinden ışık geçirgenliğinin yüksek olmasına dikkat edildi. Ve maksimum doğal ışık kullanımı sayesinde aydınlatma tüketimi azaltıldı. Bunun yanında ısı konforu bizim için bir diğer kriterdi. Isı geçirgenlik katsayısı düşük cam tercihi ile güneş ısısı azaltılarak içeri alınırken iç mekandaki  ısıyı tekrar içeriye yansıtarak bina içerisinden dışarıya ısı kaçışını engellemeyi amaçladık. Bu sayede ısıtma ve soğutma için harcanan enerji verimliliği tüketimi sağlanmış oldu. Aynı zamanda güvenlik önlemlerini de aldık ve dış yüzeylere lamine cam kullandık ve %40 enerji tasarrufu sağladık.

 

                                               Lejant Proje Mimarlar; ı Cansu Arslan ve Anıl Tutar Kaleminden

2017-07-26 18:32:28